Soyer Holding

Soyer Holding' Siemens ile Sürdürülebilir Teknoloji

Soyer Holding' Siemens ile Sürdürülebilir Teknoloji

Soyer Holding' Siemens ile Sürdürülebilir Teknoloji

Sürdürülebilirlik nedir?

“Sürdürülebilirlik” son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime. Kelime anlamı olarak çeşitlilik ve üretkenliğin devamının sağlanması anlamına geliyor. Sürdürülebilirliğin farklı tanımları var ama bence sürdürülebilirliği en güzel özetleyen tanım; gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden, bugünün ihtiyaçlarını karşılamak. Yani üretim, çeşitlilik ve tüketimin devamlılığı sağlanırken, toplumsal ve ekolojik olarak da devamlılığı sağlayabilmek.

Şunu biliyoruz ki bugünümüz ve yarınımız, doğal kaynaklarımıza bağlı. Doğal kaynaklarımız ise ne yazık ki sonsuz olamayabiliyor. Bu aşamada sürdürülebilirlik ilkesi devreye giriyor ve aslında bir anlamda yarınımızı inşa ediyor. Sürdürülebilirlik sağlamak demek, aynı zamanda doğa ve insan arasında da bir denge kurmak anlamına gelir, ki bu dengenin sağlanması doğrudan bize bağlıdır. Doğa, her şeyiyle bize kendini teslim etmiştir ve ona sahip çıkmak da bizim elimizdedir. Konu “sahip çıkmak” olunca sürdürülebilirlik kavramı giriyor devreye. Bir düzenin içerisindeyiz ve bu düzeni koruyabilmek için devamlılığa ihtiyacımız var.

Sürdürülebilir bir çevre için en temel şeylerden biri seçimlerimizi doğru yapmak. Teknolojimizi iyi seçmek, iklimimizi iyi tanımak, çevremizi ve enerjimizi korumak için elimizden geleni yapmak gerekir. Planlı bir şekilde kaynaklar üzerinde yaptığımız olumlu yönlendirmeler sayesinde, sürdürülebilirlik kavramını da üst seviyelere taşıyabiliriz. Sürdürülebilir olmak için öncelikle o şeyi korumak, analiz etmek ve ona değer vermek gerekir. Böylece yaşam döngüsünde hiçbir aksama yaşanmaz. Yıllarca süren devamlılık sayesinde de yarınlarımız güvence altına girmiş olur.

Siemens ile çalışmanızın altında yatan motivasyonlar neler?

Hepimizin bildiği gibi iklim krizi nedeniyle dünya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tüm dünya, iklim krizinin etkileri ile baş etmeye çalışıyor. Ben de bu gezegenin bir bireyi olarak, üzerime düşeni yapmak istiyorum. Bu nedenle de önceliğim, bu gezegenin geleceğini dert edinen ve bu konuda sorumluluk üstlenen markalarla çalışmak.

Siemens gibi sürdürülebilir bir yaşamı mümkün kılabilmek için çalışan, gündelik hayatımızın çevreye olan etkisinin sorumluluğunu üzerinde hissederek, dünyayı korumak için yenilikçi teknolojiler geliştiren bir markayla çalışmak beni mutlu ediyor. Siemens’in en büyük gücü, teknolojisi. Geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle yarının dünyasında çok büyük değişimlere kapı aralıyor. Bu teknolojilerle sadece insanı değil, doğayı ve dünyamızı da odağına alıyor. Ürünlerinde de bu çabası belirgin bir şekilde görülüyor.

Siemens Ev Aletleri için sürdürülebilirlik ne anlama geliyor?

Siemens Ev Aletleri her zaman ilerici bir marka olmayı DNA’sının temel taşlarından biri olarak tanımlamıştır. Sürdürülebilirlik kavramı günümüzde ilerici düşüncenin ve duruşun çok değerli ve gerekli bir parçasıdır. Yarını bugünden daha iyi bir şekilde hayal edebilmek için ilerici düşünce ile sürdürülebilirlik esaslarına göre üretimi tasarlamak, ürünlerin özelliklerini ve faydalarını yine sürdürülebilirlik esaslarına dayalı bir şekilde geliştirmek, Siemens Ev Aletleri için kaçınılmazdır.

Siemens yenilikçi teknolojileri ile sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunuyor, bu teknolojiler neler?

Siemens Ev Aletleri’nin yenilikçi teknolojileri, ilerici duruşunun elle tutulur kanıtlarıdır. Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda özellikle su tasarrufu sağlayan yenilikçi teknolojileri dikkat çekmektedir. Akıllı sensörleri ile optimum deterjan dozajlaması ve su tüketimi sunan çamaşır makinelerinin yanında, en düşük su tüketimi sunan bulaşık makinesiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca, enerji tüketiminde de ilerici teknolojileriyle de çözümler üretmektedir. Sınıfının en büyük buzdolabı olan XXL ile, sınıfının en düşük enerji tüketimini sunmaktadır.

“Geleceği Merak Edenlere” sloganı nasıl belirlendi? İçeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Siemens Ev Aletleri yıllardır “Gelecek Evinizde” sloganı ile geleceğin yenilikçi teknolojilerini bugünden evimize getirdiğini vurguluyordu. Sürdürülebilirlik konusu da daha iyi bir gelecek ile ilgili bir kavram olduğu için gelecek boyutunu korumak istedik. Ayrıca yeni stratejisi, ilericilik boyutunu da öne çıkartmak istiyor ve bu boyutu “merak etmek” kavramı ile tüketicinin anlayacağı bir dille söylemek istiyordu. Böylece, sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak yenilikçi teknolojileri, merak sayesinde geliştirdiğinin ve bu teknolojilerin sürdürülebilirliğe sunduğu faydaların peşinde olan, geleceği merak edenler için üretildiğinin altını çizmeyi hedefledik.

Kaynak: https://magdergi.com/roportajlar/