Soyer Holding

İletişim İçerisindeki LG Cihazları: Soyer Holding'

İletişim İçerisindeki LG Cihazları: Soyer Holding'

İletişim İçerisindeki LG Cihazları: Soyer Holding'

Tüketici elektroniği söz konusu olduğunda trendler hangi dinamiklere göre belirleniyor?

Başta tüketici elektroniği olmak üzere, günlük hayatımızın içerisinde yer alan her şey tüketici alışkanlıkları ve yaşam tarzlarına göre şekilleniyor. Hayatın akışı, günlük yaşamın dinamikleri ve dönemsel global yönelimler trendleri belirliyor. 2020’nin ilk aylarında dünya gündeminin önemli ve büyük bir parçası pandemi oldu ve bu global durum aylarca gündemin en önemli konusu olarak kaldı. İş, yaşam ve sosyal alışkanlıklarımız pandemi etrafında yeniden şekillendi, hatta kökten değişimlere uğradı. Bu değişimler her sektöre olduğu gibi tüketici elektroniği sektörüne de yansıdı. Pandemi öncesi bir çamaşır makinesinin kendi işlevini yapmasını, çamaşırları kusursuzca ve hızlıca yıkayarak hayatımızı kolaylaştırmasını beklerken pandemi ile birlikte ekstra hijyen sağlamasını da bekler olduk. Bir TV, sadece TV olmaktan öte, toplantılara girdiğimiz, çocuklarımızın derslerini takip ettiği birer araç olmaya başladı. Ekstra özellikler, çok fonksiyonluluk ve hayatın akışını kolaylaştırmak her zamankinden önemli hale geldi. Tüm bunlara bir de içerisinde bulunduğumuz kaynak sıkıntısı, ekonomik sıkıntılar ve beraberinde gelen faturalardaki artışlar eklendi. Bu durum da tüketici, enerji dostu ürünlere ilgiyi artırdı.

LG’nin bu trendlere yanıtı nasıl oldu?

LG Electronics, tüketicilerin talep ve beklentilerini yakından inceleyen ve bu beklentilere son teknolojiye sahip cihazları ile yanıt veren bir marka. LG’nin pandemi dönemi artan hijyen ihtiyacına yanıtı buhar teknolojisi oldu. Buhar teknolojisine sahip çamaşır, kurutma ve bulaşık makineleri ile tüketicilere %99,99’a varan sterilizasyon sağladı. UVNano özelliğiyle %99,99 oranında sterilizasyon sağladığı Sağlık Bakanlığınca da onaylanan LG markalı klimalar ve devrim niteliğindeki hava temizleme cihazı LG PuriCare de benzer şekilde hijyen trendinin yanıtı oldu. Buzdolaplarında bulunan “nature fresh” özelliği sayesinde, depoladığımız yiyecekler uzun süre ilk günkü tazeliğini koruyor; devrim niteliğindeki “inverter lineer kompresörü” ile %32’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. Çamaşır makinelerinde kullandığı “6 motion direct drive” teknolojisi ise, standart çamaşır makinelerinin uyguladığı standart yıkama programlarına oranla %45 enerji tasarrufu sunuyor. LG markalı kurutmalı çamaşır makinelerinde bulunan “ecohybrid” özelliği ise, klasik çamaşır makinelerine oranla sudan %21 tasarruf etmeyi vadediyor. Tüm bunların yanı sıra, ThinQ uygulaması kullanıcıların elektronik cihazlarını uzaktan yönetmelerine, cihazların birbirleriyle haberleşmelerine ve harcadıkları enerjiyi ölçümlemelerine olanak tanıyor.

ThinQ nedir? Biraz detaylandırabilir misiniz?

LG’nin ThinQ platformu; kullanıcıların, cihazlarıyla etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla çamaşır makineleri ve klimalardan buzdolaplarına ve televizyonlara kadar çeşitli ev ürünlerine entegre edilmiş durumda. LG ThinQ, bir akıllı telefon uygulaması ile cihazları çalıştırmaya, uzaktan kumanda etmeye ve ilave işlevsellik sağlamaya olanak tanıyor. Ev sahipleri, uygulama ile çamaşır makinelerini uzaktan harekete geçirebiliyor, klimayı işten dönmeden önce beş dakika önce çalışacak şekilde programlayabiliyor. Bunlarla da sınırlı kalmıyor, buzdolabının içerisindeki kullanım süresi dolan, tazeliğini kaybeden ürünlerle ilgili uyarı veriyor ya da akşam yemeği hazırlandıktan sonra hava temizleyiciyi harekete geçiriyor.

LG ThinQ, aynı cihazları birbirinden değişik şekillerde kullanan evdeki farklı kullanıcılarla uyumlu çalışacak şekilde tasarlandı. LG ThinQ, kullanıcıların neyi sevdiklerini ve nasıl davrandıklarını inceliyor, evdeki her bir kişi için gerçekten kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak amacıyla ürün tercihlerini ve kullanım modellerini analiz ediyor.

LG’nin ThinQ platformu, her bir cihazın sorunlarının nasıl giderileceği ve kolaylıkla yönetileceği konusunda da öneriler sunuyor. Çamaşır makinesinin içinin iyice temizlenmesini veya ev sahibinin çok fazla deterjan kullandığını söyleyebiliyor ya da buzdolabının su filtrelerinin ne zaman değiştirileceği konusunda güncel bilgiler veriyor.

Ev sahipleri artık tüketim alışkanlıklarını yönetmeye çalışıyor, akıllı ev aletleri de buna paralel olarak daha yüksek verimlilikle çalışacak şekilde programlanabiliyor. ThinQ bu konuda da kullanıcılara yardım ederek tüketim alışkanlıklarını rahatlıkla, cep telefonlarından bile takip edebilecekleri bir ortam sunuyor.

LG kullanıcılara ürünleri aracılığı ile başka ne tür rahatlıklar sunuyor?

Bu noktada, yükseltilebilir cihazlardan da bahsetmek gerek. LG, “yükseltilebilirlik” kavramını yeni yazılım, yeni donanım veya her ikisi aracılığıyla, mevcut bir cihaza yeni bir işlev veya kolaylık ekleme yeteneği olarak tanımlıyor. Örnek vermek gerekirse; bu serideki LG PuriCare sahipleri, evlerinde bir evcil hayvana yer açmak istediklerinde, cihazlarına evcil hayvan tüyünü havadan etkili bir şekilde filtreleyen “evcil hayvan bakım filtresi” takarak yükseltme yapabilir, hava temizleyicilerinin performanslarını iyileştirebilirler. Ya da yükseltilebilir LG kurutucular, daha sonra LG ThinQ uygulamasındaki “Yükseltme Merkezi”nden indirilebilen yeni aksesuarlar ve yazılımlarla farklı iklimlere ve kumaşlara dayanacak şekilde geliştirilebilir.
“Yükseltilebilirlik” kavramına tüketiciler açısından bakıldığında ise bu tanım; bir LG cihazının, ürünün kullanım ömrü boyunca değişen trendlere ve kullanım kalıplarına ayak uydurmasını sağlayarak kullanışlılığını artırması anlamına geliyor. LG de, tüketicilere sunduğu birçok yükseltilebilir cihazla bu anlamda liderliği üstleniyor.

Kaynak: https://magdergi.com/roportajlar/